Danas država Bosna i Hercegovina, zajedno sa svojim narodima i građanima koji je vole i smatraju svojom jedinom domovinom, slavi veliki jubilej. Danas se navršava 25 godina otkako su građani Bosne i Hercegovine, na referendumu, koji je održan 29. februara i 1. marta, 1992. godine, vratili Bosni i Hercegovini nepravedno otimanu samostalnost, nezavisnost i teritorijalnu cjelovitost i suverenitet, potvrđujući time njezinu višestoljetnu državotvornost i opstojnost.

Međutim, neposredno nakon izražavanja volje većine građana o nezavisnosti Bosne i Hercegovine i nakon njenog međunarodnog priznanja, na Bosnu i Hercegovinu izvršena je vojna agresija, najprije od strane krnje Jugoslavije (Srbija i Crna Gora), a kasnije i od strane Hrvatske. Cilj agresije bio je uništiti državu Bosnu i Hercegovinu i podijeliti je na dva dijela te pripojiti Srbiji, odnosno Hrvatskoj.

Bosna i Hercegovina je svoju nezavisnost i međunarodno priznanje krvavo platila. Njena sloboda i nezavisnot plaćeni su potocima krvi bosanskih šehida i patriota koji su svoje živote ugradili u njene temelje. U njoj je, od strane srbo-četničkog agresora, nad Bošnjacima počinjen najveći genocid u novijoj povijesti, sprovedeno je etničko čišćenje nad Bošnjacima i Hrvatima, izvršen urbicid, kulturocid i svi drugi oblici zločina.

U posljednje vrijeme svjedoci smo ponovnih i otvorenih nasrtaja na Bosnu i Hercegovinu od strane njenih dušmana i dželata i ti nasrtaji jasno nam pokazuju koliko je za nas važna jedina nam domovina Bosna i Hercegovina i njena opstojnost. Ataci i prijetnje Bosni i Hercegovini, koje se svakodnevno čuju i od istočnih i od zapadnih komšija, ukazuju na to da nas naša domovina ponovo treba kao što nas je trebala devedestih godina prošlog stoljeća.

Stoga, koristimo ovu priliku da, na rođendan Bosne i Hercegovine, poručimo njenim dušmanima da je naša ljubav prema Bosni i Hercegovini mnogo veća od njihove mržnje prema njoj, a naša opredijeljenost i spremnost da branimo i odbranimo njezinu nezavisnost, cjelovitost i suverenitet, te da je gradimo kao zemlju istinske demokratije, slobode, pravde i ravnopravnosti svih njenih naroda i građana, mnogo veća od želje i spremnosti njenih dušmana da  je podijele i unište.

Bosna i Hercegovina će, ako Bog da, kao i mnogo puta do sada, i ovaj put nadživjeti svoje dželate i dušmane.

U to ime, Savez bošnjačkih nevladinih organizacija (Savez BNVO), svim građanima Bosne i Hercegovine u zemlji i dijaspori, od srca čestita 1. mart, Dan nezavisnosti drage nam domovine Bosne i Hercegovine.